Artykuł o emigracji, Polakach za granicą i przewozach osób

po określonej linii lub sieci transportowej1. Współcześnie do podstawowych środków transportu zbiorowego należą: w transporcie lądowym szynowym: kolej metro tramwaj w transporcie lądowym

Artykuł o emigracji, Polakach za granicą i przewozach osób

Publiczny transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy ? powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej linii lub sieci transportowej1.

Współcześnie do podstawowych środków transportu zbiorowego należą:

w transporcie lądowym szynowym:
kolej
metro
tramwaj
w transporcie lądowym kołowym:
autobus
trolejbus
w transporcie na wodach śródlądowych i morskich:
statek pasażerski
w transporcie powietrznym:
samolot pasażerski

Przeciwieństwo transportu zbiorowego stanowi transport indywidualny.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Publiczny_transport_zbiorowy


Praca za granicą

W ostatnich latach ilość osób, która podejmuje pracę za granicami naszego kraju, ciągle rośnie. Wpływają na to przede wszystkim zarobki, które w Niemczech czy Anglii mogą być nawet kilkakrotnie wyższe niż w Polsce. Wyjazdy są więc opłacalne dla sporej liczby osób, która potrzebuje zastrzyku gotówki lub poprawienia jakości swojego życia. Planując pracę za granicą powinniśmy przede wszystkim rozpocząć od załatwienia transportu w miejsce pracy. Wiele firm transportowych oferuje na przykład zorganizowane przejazdy busem dla pracowników udających się za granicę. Jest to dobre rozwiązanie tym bardziej, że bardzo często na transport busem decyduje się cała ekipa udająca się w określone miejsce pracy.


O rodzajach autobusów przegubowych

Są różne rodzaje autobusów członowych: jednoczłonowe (bezprzegubowe, nazywane również solowe), dwuczłonowe (jednoprzegubowe) i trójczłonowe (dwuprzegubowe). Mają znacznie większą pojemność od zwykłych autobusów, mogą pomieścić nawet 200 osób. Ich długości wahają się od 16 do 25 metrów podczas gdy pojedyncze mają długość maksymalnie 15 metrów. Budowane są jako trójosiowe (do ok. 18,75 m), czteroosiowe dwuczłonowe (do ok. 21 m) i czteroosiowe trójczłonowe (większe długości). Istnieją również przegubowe autobusy piętrowe. W autobusach dwuczłonowych układ napędowy najczęściej znajduje się w drugim członie i silnik jest umieszczony za tylną osią i właśnie na nią przekazuje moment obrotowy. Spotykane są czasami również autobusy z silnikiem w pierwszym członie z napędzaną środkową osią i taki układ jest również powszechny w autobusach trójczłonowych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Autobus_przegubowy