Kilka faktów i informacji o geodezji

ji jest to dział dotyczący pomiarów, przy których nie jest wymagane uwzględnianie kulistości Ziemi. Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których słowa geodezja używa się do określenia dziedziny wiedzy i techniki związanej

Kilka faktów i informacji o geodezji

Miernictwo w Wikipedii

Miernictwo ? historyczna, obecnie zanikająca nazwa, odnosząca się do geodezji niższej ? nauki zajmującej się wszelkimi rodzaju pomiarami lądowymi. Zwykle w geodezji jest to dział dotyczący pomiarów, przy których nie jest wymagane uwzględnianie kulistości Ziemi.

Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których słowa geodezja używa się do określenia dziedziny wiedzy i techniki związanej z pomiarami małych powierzchni (geodezja szczegółowa). W większości krajów Europy zachodniej termin geodezja zarezerwowany jest wyłącznie dla nauki zajmującej się pomiarami dużych obszarów i całej Ziemi. Zadania zarezerwowane dla geodezji szczegółowej określane są tam mianem miernictwa

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Miernictwo


Prace wykonywane przez geodetów

Geodeci wykonują szereg prac pomiarowych i rysunkowych. Dlatego wykorzystują oni w swojej pracy takie narzędzia, które pozwalają im dokonywać dokładnych pomiarów, a także różnego rodzaju ołówki i długopisy. Mogą również korzystać z różnego rodzaju pomocy. W obecnych czasach najbardziej przydają się komputery z dostępem do internetu oraz do różnych aplikacji przydających się przy dokonywaniu dokładnych obliczeń oraz wykonywaniu różnych rysunków.

Wykorzystując wszystkie posiadane przez siebie narzędzia geodeci pracują przy budowie nowych budynków i dróg oraz przy wytyczaniu nowych miejsc parkingowych czy działek budowlanych. Dlatego wydaje się, że geodeci nigdy nie będą narzekali na brak pracy.


Usługi geodezyjne wykonywane przy budowie nowego domu

Podczas budowy nowego domu wykonywane są różne usługi geodezyjne. Dobrze wykształceni geodeci uczestniczą najpierw w tworzeniu planu budowy nowego domu. Do ich zadań należy wówczas samo wyznaczenie miejsca na wybicie fundamentów nowego domu. Wydają oni także zgodę na taki, a nie inny kształt ostatecznego planu budowy domu.

Co jakiś czas sprawdzają również czy stawiany dom nie odbiega od zatwierdzonych przez nich planów. Jeżeli tak się stanie, to trzeba liczyć się z tym, że nie będzie można kontynuować budowy domu. Dlatego pomoc geodety na każdym etapie budowy domu można uznać za nieocenioną i zawsze jest ona dzięki temu dobrze opłacana co sprawia, że geodeci nie mogą narzekać na wysokość swoich zarobków.