O energii słońca i pozyskiwaniu z niej energii: fotowoltaika

nodostępne i nawet osoba, która nie posiada zbyt dużego kapitału może zaopatrzyć się w taką instalację. Wiele osób podchodzi jednak z rezerwą do fotowoltaiki. O ile w społeczeństwie kolektory słoneczne uzyskały już aprobatę, o tyl

O energii słońca i pozyskiwaniu z niej energii: fotowoltaika

Fotowoltaika ? warto?

W ciągu ostatnich nastąpił bardzo szybki rozwój wielu sposobów na pobieranie energii elektrycznej z otoczenia. To sprawiło, że nowe technologie stały się ogólnodostępne i nawet osoba, która nie posiada zbyt dużego kapitału może zaopatrzyć się w taką instalację. Wiele osób podchodzi jednak z rezerwą do fotowoltaiki. O ile w społeczeństwie kolektory słoneczne uzyskały już aprobatę, o tyle fotowoltaika jest jeszcze mniej rozpowszechniona. Jest to z pewnością kwestia świadomości na temat funkcjonowania takiego układu i zapewne z biegiem lat i ze wzrostem tej świadomości również instalacje tego typu staną się coraz bardziej powszechnie spotykane nawet w gospodarstwach jednorodzinnych.


Co to jest wskaźnik znaczenia ekologicznego?

Wskaźnik znaczenia ekologicznego Q - wskaźnik stosowany w badaniach ekologicznych i zoocenologicznych do opisu zgrupowań zwierząt (zoocenoza).

Wskaźnik znaczenia ekologicznego spotykany jest w niektórych podręcznikach ekologicznych. Z założenia ma integrować informacje o liczebności (dominacja) i częstości (frekwencja) występowania. W badaniach faunistycznych jest dość rzadko wykorzystywany. Uśredniać się mogą wyniki: podobne wartości u gatunków rzadkich a licznych (niska frekwencja, duża dominacja) oraz gatunków pospolitych a mało licznych (duża frekwencja, niska dominacja). Niemniej jednak w obu przypadkach zakładać możemy dużą rolę ekologiczną gatunku ? w pierwszy w wyniku dużej liczebności, w drugim pospolitości występowania.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wska%C5%BAnik_znaczenia_ekologicznego


Fakt z Wikipedii - ekologia człowieka

Ekologia człowieka (ang. Human Ecology) - dziedzina nauki, zajmująca się człowiekiem i jego otoczeniem.

Ekologia człowieka ma na celu badanie jednostki gatunku człowiek rozumny (Homo sapiens) jako podmiotu szeregu procesów na poziomie biologicznym (gatunkowym, środowiskowym) oraz sztucznym (wytworzonym przez samego człowieka: kultura, struktura społeczna, przekształcone elementy otoczenia) - przyroda + kultura + człowiek. Zdaniem badaczy nie można uzyskać pełnego obrazu człowieka rozumnego bez badania jego otoczenia. Ponieważ sprowadzanie ekologii człowieka jedynie do sfery biologicznej daje obraz niepełny, dziedzina ta nawiązuje do innych dyscyplin, takich jak: geologia, geografia, mikrobiologia, botanika, zoologia, genetyka, systematyka, antropologia, psychologia, etnologia, socjologia, ekonomia czy polityka.

W ramach ekologii człowieka wyróżnia się autekologię człowieka i synekologię człowieka.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ekologia_cz%C5%82owieka